ČVUT v Praze fandí toleranci menšin

By admin • Mar 17th, 2009 • Category: ČVUT

Minoritní studentský klub Studentské unie Českého vysokého učení technického v Praze s názvem Galibi úspěšně zorganizoval o víkendu mezinárodní fotbalový turnaj – GalibiCup 2009. Fotbalové klání gay-týmů z pěti zemí se uskutečnilo ve sportovní hale ČVUT na Julisce. Záštitu nad celou akcí převzal prorektor pro studentské záležitosti ČVUT Jaroslav Kuba, který také provedl slavnostní výkop.

Šest týmů: české FC Galibi Praha a Friends Prague, slovenský Slovakia Mix Team, angličtí London Titans, zástupci z Německa Vorspiel Berlin a francouzský tým FC Lutèce Paris se utkalo nejprve ve dvou skupinách hraných na 2 x 12 minut v sestavě 5 + 1 a poté v semifinále a bojích o páté, třetí a první místo na 2 x 15 minut. Na regulérnost zápasů dohlížela čtveřice profesionálních rozhodčích (tři z Anglie a jeden z Německa), které nominovala Mezinárodní gay a lesbická fotbalová federace (IGLFA).

Dobře připravený tým London Titans s přehledem vyhrál svou skupinu a v prodloužení semifinále zdolal Vorspiel Berlin 3:2. Ve finále ale nestačil na Čechy z týmu Friends Prague, který tak potvrdil své kvality z letního gay a lesbického mistrovství světa ve fotbale 2008 v Londýně. Třetí místo nakonec získali Berlíňané, čtvrtí skončil FC Lutèce Paris a v zápase o páté místo přestřílel Slovakia Mix Team mužstvo Galibi Praha.

„Skvělý turnaj, skvěle zorganizovaný a opravdu jsem si dobře zahrál,“ řekl po zápasech Chris, kapitán londýnského týmu. „Škoda, že jsme nevyhráli, ale určitě přijedeme příště, jestli bude turnaj znovu.“

Společným úsilím studentského klubu Galibi a sportovců volně sdružených kolem platformy GaySport.cz se podařilo vedle samotného fotbalového turnaje zajistit i zajímavý doprovodný program. Ten obsahoval například společný nedělní brunch a návštěvu Chemistry Gallery – galerie propagující mladé české umělce a umělkyně.

Sport opět potvrdil, že nezná hranic – jak těch geografických tak ani jiných. Akce jako byl GalibiCup 2009 přispívají k mezinárodní výměně a vytvářejí pro všechny studenty ČVUT, ať jsou jakkoliv menšinoví či většinoví, tolerantní a přátelské prostředí, na němž se mohou sami podílet.