Masarykova univerzita staví v Angole centrum pro volný čas

By admin • Sep 17th, 2009 • Category: Masarykova Univerzita

Sociálně pedagogické centrum staví v Angole Masarykova univerzita v rámci projektu, jehož cílem je nabídnout angolským dětem volnočasové aktivity a vzbudit jejich zájem o vzdělání. Nové centrum pro trávení volného času i učení hrou získají angolské děti již letos na podzim v hlavním městě provincie Bié, Kuitu. Součástí projektu, za nímž stojí řešitelský tým z Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity, je i příprava programu centra a výchova pedagogů a animátorů z řad tamního obyvatelstva.
„Naším cílem je pomoci dětem a mladým lidem, kteří vyrůstají ve velmi složitých podmínkách afrického státu, desítky let sužovaného válkou,“ řekla řešitelka projektu Lenka Gulová. Pomoc se odehrává ve dvou rovinách. Prvním úkolem je naučit tamní lidi, jak pracovat s dětmi, a postupně vychovat pedagogy a animátory, kteří se budou této činnosti věnovat. Speciální kurzy přímo v Angole již úspěšně absolvovalo pět animátorů a 15 pedagogů volného času, dalších devět Angolanů navštěvuje kurzy v letošním roce a v na podzim budou vzdělávány další skupiny zájemců.
Druhým úkolem je vytvořit zázemí, kde se budou moci angolské děti scházet a pod vedením proškolených pedagogů a animátorů aktivně trávit volný čas. Pro tyto účely byla postavena nová budova, která začne sloužit od podzimu. „Chtěli jsme, aby se budova, co nejvíce podobala místním stavbám, a proto jsme zvolili kruhový půdorys,“ upřesnila Gulová. V objektu jsou čtyři místnosti, jejichž prostory je možné podle potřeby oddělit či propojit. Počítá se také s úpravou venkovního prostranství na dětské hřiště a lanové centrum.
Centrum bylo postaveno na pozemku řádu Marištů a v roce 2010 bude tomuto řádu předáno do správy. Za účelem pokračování činnosti centra i po skočení projektu navázal řešitelský tým spolupráci s místním ředitelstvím školství, školskými zařízeními a dalšími subjekty. Náklady na realizaci projektu, který odstartoval v roce 2008, činí 8 milionů korun. Projekt je financován v rámci rozvojové pomoci ČR a jeho garantem je ministerstvo zahraničních věcí.

Tagged as: , ,